Praktyki na Słonecznym Wybrzeżu - ile to kosztuje?

Minął już miesiąc od rozpoczęcia stażu w Hiszpanii. Zdecydowałam, że prawdopodobnie wielu z Was interesuje jaki jest koszt życia tutaj. W tym poście chciałabym poruszyć ten temat jak i podzielić się w jaki sposób ja robię zakupy, aby nie wydać ponad moją kieszeń.

Mój trzymiesięczny staż tutaj jest niestety bezpłatny, więc przyjechałem tutaj z ograniczonym budżetem. Jednak jako osoba uzależniona od podróży chciałabym pozwiedzać okolicę w jak największym stopniu i przy nie obciążaniu za bardzo mojego konta. Jednakże, aby móc tego dokonać potrzebuję robić zakupy w mądry i zaplanowany sposób. Po tygodniu życia tutaj zdecydowałem, że potrzebuję 600 € na miesięczne wydatki, a resztę mogę wykorzystać do podróży. Czytaj dalej, aby zobaczyć, na co wydaję te pieniądze. 

1. Wynajem mieszkania

Wynajęcie mieszkania to jeden z największych wydatków. Oczywiście możesz spróbować znaleźć zakwaterowanie za pośrednictwem Couchsurfingu, albo innych portali. Ja jednak spędzę w Fuengiroli trzy miesiące i dlatego potrzebuję mojej przestrzeni.

Całe Słoneczne Wybrzeże (Costa del Sol) to miejsce, które ludzie ze Szwecji, Norwegii, Finlandii i Anglii wybierają jako ucieczkę przed chłodną zimą w swoich krajach. Tutaj mogą cieszyć się słońcem prawie przez całą zimę.

To sprawia, że ​​branża nieruchomości rozwija się naprawdę szybko. Istnieje kilka opcji wynajmu, takich jak wynajem pokoi, wynajem apartamentów lub po prostu aparthotel lub hotel.

Jest wiele stron internetowych takich jak https://www.milanuncios.es/ gdzie można znaleźć informacje na temat wynajmu pokoju od osoby prywatnej lub skorzystać z agencji wynajmu wakacyjnego, aby ją znaleźć. Zdecydowałem się wynająć mieszkanie za pośrednictwem agencji, aby mieć komfort komunikacji w języku angielskim. W Hiszpanii nie wszyscy mówią po angielsku. Znalazłem mieszkanie https://www.spainhouses.net/ .

Uważam, że dla mnie się ten system sprawdził, ponieważ czuję się bezpiecznie i wszystko odbyło się bezproblemowo. Na początku wynajmowałam mieszkanie razem z koleżanką z klasy, która również odbywa staż w tej samej firmie. Moim zdaniem jest to dobra opcja, ponieważ możesz podzielić się kosztami zakwaterowania z drugą osobą. Płacimy XNUMX € miesięcznie, w tym wszystkie rachunki. Gdybyśmy jednak zużyli na media więcej niż XNUMX miesięcznie, musiałybyśmy dodatkowo dopłacić. To jest XNUMXm2 apartament z sypialniami XNUMX, łazienką XNUMX, małą kuchnią i balkonem z widokiem na morze. Myślałam, że to naprawdę dobra cena, ale według koleżanki, która tu mieszka, jest to droga.

Uważaj na odległość od pracy, gdy szukasz mieszkania. Costa del Sol to obszar górski, więc km 2.5 na mapie do mieszkania na przykład w Benalmadenie nie będzie taki sam jak 2.5 km, jeśli będziesz miał mieszkanie nad morzem, gdzie masz płaską powierzchnię. Najlepiej jest poprosić kogoś o pomoc przy oglądaniu mieszkania, albo pojechać samemu przed wynajęciem. Ja miałam takie szczęście, że dawna znajoma mieszka od kilku lat w tej okolicy.  

2. Jedzenie i inne rzeczy, których potrzebuję w domu (mydło do prania, żel pod prysznic itp.).

Jak już wspomniałam na początku, przyjechałam do Fuengiroli z ograniczonym budżetem. Zaplanowałam, że mogę wydać 50 € na tydzień na jedzenie i inne niezbędne rzeczy. Aby móc sobie pozwolić na wycieczki zdecydowałam, że muszę robić przemyślane zakupy.Z tego też powodu mogę dać ci kilka wskazówek, jak kupować dobre rzeczy po okazyjnej cenie.

Fuengirola, małe miasteczko w którym mieszkam, jest typowym miejscem turystycznym, więc właściciele sklepów z tego faktu korzystają. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć jest to, że nie należy robić zakupów w supermarkecie przy plaży. Ceny są dwa lub nawet trzy razy wyższe niż w sklepach położonych dalej od wybrzeża.

Odkryłam również, że w tej okolicy mają lokalne targi na świeżym powietrzu, gdzie można kupić świeże owoce i warzywa. W Fuengiroli rynek ten odbywa się we wtorki. Możesz przeczytać więcej o lokalnych rynkach tutaj (link do następnego artykułu). To najlepsze i najtańsze miejsce do kupowania owoców i warzyw. Kolory, różnorodność i ceny są wyjątkowe. Na przykład XNUMX kg pomidorów lub awokado (od lokalnych producentów) kosztuje XNUMX € każdy lub XNUMX kg soczystego mango XNUMX €. Spędzam tam co tydzień wokół XNUMX € i wracam z moim plecakiem (XNUMXl) pełnym dobrych smakołyków.

Zazwyczaj cotygodniowe zakupy robię w supermarkecie Jamón Supermarcado. Jest blisko mojego biura i znajdę tam wszystko, czego potrzebuję w dobrej cenie. Mają świeże mięso, różne rodzaje szynki i sera oraz wszystko, czego potrzebujesz na cotygodniowe zakupy. Wydaję tam między 15-25 € tygodniowo. Wiele zależy od tego, co kupię, ale zawsze dostaję indyka, jogurty, mleko bez laktozy i jakieś przekąski do pracy. Nie jem tu tyle mięsa, ale raz kupiłem dwie piersi z kurczaka i zapłaciłem za nie około 2 €. Dobry chleb kosztuje od 1,50 € do 3,50 €. Kupuję w piekarni niedaleko mojego domu. Ten sklep (Jamón Supermarcado) nie należy do najtańszych. Znajdziesz tutaj sklep Mercadona, który jest tańszy, ale nie mam go blisko.

3.Transportation

Nie korzystam tak często z transportu lokalnego, bo chodzę do pracy iz pracy. Autobusy po Fuengiroli kosztują 1,15 € i trzeba je kupić gotówką u kierowcy. Pamiętaj o monetach, bo kierowcy nie mają reszty. Jeśli chcesz jechać między miastami na Costa del Sol, cena zależy w dużej mierze od tego, jak daleko chcesz się udać. Problem z autobusami polega na tym, że nie mają one dokładnych rozkładów jazdy. Według miejscowych autobusy „przyjeżdżają, kiedy przyjeżdżają” 😊.

Kolejną opcją jest pociąg między Malagą i Fuengirolą z przystankami we wszystkich miastach po drodze, jak Benalmadena, Torreblanca, Torremolinos, a także lotnisko w Maladze. Bilet w jedną stronę kosztuje 2,10 € i musisz go kupić na platformie przed wejściem do pociągu. Uważam, że kolej podmiejska działa na prawdę dobrze i trasa z Fuengiroli do Malagi trwa około 45 minut. Świetny sposób na poznanie okolicy.

4.Eating outside

Koszt jedzenia poza domem zależy w dużej mierze od tego, gdzie i co chcesz zjeść. Do tej pory odwiedziłam kilka restauracji nad morzem (które teoretycznie powinny być droższe), a także kawiarnie w okolicy.

Specjalnością kulinarną, którą można znaleźć prawie wszędzie, są dania z owoców morza i ryb. Jednym ze słynnych dań w Andaluzji są grillowane sardynki, które kosztują od 3,50 € do 6 €. Dla mnie to danie wystarczyłoby na obiad, ale prawdopodobnie dla większości osób byłaby to przystawka. Główne danie z rybą lub mięsem kosztuje około 10 - 15 € a paella z owocami morza - około 25 € dla dwóch osób. 

Jesteśmy w Hiszpanii, więc oczywiście tapas są koniecznością. Według tradycji tapas był to towarzyski wypad na miast. Przechodziło się z jednego baru do drugiego z przyjaciółmi, zamawiało się jedno lub dwa piwa i do tego dostawało się tzw tapas (małe danie) za darmo. W dzisiejszych czasach naprawdę trudno jest znaleźć tego typu miejsce, w którym można dostać tapas za darmo. Teraz jest bardziej powszechne, że płacisz oddzielnie za drinka i tapas. I tu znowu różnica między cenami jest duża. Możesz znaleźć tapas od 1,50 € za talerz aż do 6 € za talerz. Są miejsca, w których kombinacje takie jak piwo + tapas kosztują między 2,50 € a 5 €.

W Hiszpanii kawę pije się poza domem. Dlatego można znaleźć dobrze przyrządzoną kawę niemal wszędzie i kosztuje ona między 1,20 a nawet 3,50 €. Wybieraj miejsca gdzie lokalni mieszkańcy piją kawę. W takich miejscach jest większa szansa, że kawa będzie dobra i za dobrą cenę. Jak wspomniałem wcześniej, można spotkać tutaj wielu starszych Anglików, którzy prowadzą wiele restauracji i kawiarni, które serwują śniadania w stylu angielskim i kawę z brandy za 3 €.

 To wszystko na dziś. Mam nadzieję, że informacje w moim poście zainteresowały cię. Jeśli masz jakieś pytania na temat odbywania stażu i mieszkania w Hiszpanii, wyślij mi wiadomość lub zostaw komentarz.

Do zobaczenia na szlaku,

Kaja